Haber

Almanya Başbakanı Scholz’un ABD ziyareti: ‘Hatasını düzeltmek için mi?’

Yunus Ülger

Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un beklenmedik bir günlük ABD ziyareti ana muhalefet tarafından eleştirilirken, Alman basınında da merak konusu oldu. Scholz, her zamanki gibi ABD’ye gazeteciler ve işveren temsilcileri olmadan tek başına gitti. ABD Başkanı Joe Biden ile bir saatlik görüşmenin ardından ortak basın toplantısı olmayacak.

Scholz’un kendisi ya da liderliğindeki koalisyon hükümeti ziyaretle ilgili açıklama yapmazken, Alman basını “Acaba Scholz’un çantasında ne var?” soruyu yöneltti. Yorum ve haberlerde Ukrayna’ya tank sevkiyatı, 11-12 Temmuz’daki NATO zirvesi, Rusya-Ukrayna savaşı ve Çin ile ilişkilerin sorun olabileceği iddialarına ilişkin farklı görüşler yer aldı.

ANA MUHALEFET CDU: ‘PARLAMENTO VE KAMUOYUNA AÇIKLAMA GEREKİR’

Ana muhalefetteki Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) Partisi lideri Friedrich Merz, Sosyal Demokrat Partili (SPD) siyasetçi Olaf Scholz’un ABD ziyareti ile ilgili olarak parlamentoya ve kamuoyuna açıklama yapmak zorunda kaldığını söyledi. Scholz’un Leopard 2 muharebe tanklarının Ukrayna’ya sevkiyatını ABD’nin Abrams tanklarını göndermesi şartıyla yaptığını hatırlatan Merz, dolaylı olarak Scholz’un bu hatayı düzeltmek için ABD’ye gitmesini önerdi.

Almanya’nın Redaktionsnetzwerk haber sitesine konuşan CDU lideri, Başkan Biden’ın güvenlik danışmanının televizyonda açıkça ABD’nin bundan çok rahatsız olduğunu söylediğini hatırlattı. Merz, bu durumun iki ülke ilişkilerinde huzursuzluklara yol açtığını ifade etti. Almanya’nın ikinci televizyon kanalı (ZDF), Scholz’un ziyaret sebebinin ‘bir bilmece’ olduğunu belirterek, “Tank konusunda Ukrayna’dan özür dileyecek mi?” soruyu yöneltti. ZDF, ABD’li kaynaklara dayanarak, Scholz’un telefon edip ziyaret talep ettiğini iddia etti.

‘ABD’NİN ENFLASYONLA MÜCADELE PROGRAMI SORUN OLABİLİR’

ABD’nin enflasyonla mücadele programının yanı sıra NATO zirvesi, Rusya-Ukrayna savaşı ve Çin ile ilişkilerin Scholz ve Biden’ın görüşeceği konular arasında yer alması bekleniyor. İlk Alman televizyon haber programı olan Tagesschau, ABD’nin Avrupa’nın güvenliği için Almanya’dan daha fazla sorumluluk almasını beklediğini yazdı. Biden’ın ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan, Ukrayna’ya tank sevkiyatı bağlamında Almanya ve diğer Avrupa ülkelerinin sorumluluğunu hatırlattı.

Tagesschau, ABD’nin enflasyon çaba programının Avrupa Birliği (AB) ile ABD arasında bir ticaret çatışmasına yol açabileceğini belirtti. 370 milyar dolarlık program, iklim koruma, sübvansiyonlar ve vergi indirimlerinin yanı sıra ABD şirketlerinin yapım işlerini satın almasını içeriyor. Alman Sanayi Derneği Başkanı Siegfried Russwurm, Tagesschau’ya yaptığı açıklamada, programın AB’de sorun yarattığını belirterek, AB ve ABD’nin ortak bir programla enflasyonla mücadele etmesi gerektiğini savundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu