Haber

Almanya’nın Çin’den İthalatı Ekim’de Yüzde 27,4 Arttı

BERLİN, 13 Aralık (Xinhua) — Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) Pazartesi günü Almanya’nın Ekim ayında Çin’den yıllık %27,4 artışla 17,3 milyar euro (18,3 milyar $) ithalat yaptığını bildirdi. Almanya’nın en değerli ticaret ortağı olmaya devam ettiğini söyledi.

Destatis’in Xinhua’ya gönderdiği bilgilere göre, Almanya’nın Çin’den yaptığı bilgi işlem ekipmanı, elektronik ve optik işleri ithalatı yıllık %23,1 artışla 5,8 milyar avroya ulaştı. Diğer elektronik eşya, makine ve giyim eşyası da en büyük ithalat kalemleri arasında yer aldı.

Destatis, Almanya’nın Ekim ayındaki toplam ithalatının yıllık %19.4 artışla 130.1 milyar avroya ulaştığını söyledi. Avrupa’nın en büyük ekonomisinin ihracatı yüzde 11,4 artarak 135,3 milyar euro oldu.

Öte yandan, daha önce büyük bir ölçü olan ülkenin ticaret fazlası uzun vadeli düşüşünü sürdürerek 5,2 milyar avroya geriledi. Destatis, Almanya’nın ticaret dengesinin geçen yıl Ekim ayında 12,5 milyar avro olduğunu ve bu rakamın iki katından fazla olduğunu belirtti.

Almanya’daki değerli ekonomik göstergelerden biri olan Kasım ayı IFO beklenti anketine göre Alman ihracatçıların durumu iyiye gidiyor. Anketi yürüten IFO Enstitüsü, “Olumlu ve olumsuz değerlendirmeler kabaca dengede” dedi. (1 avro = 1,06 ABD doları)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu