Ekonomi

HSBC dolar/TL beklentisini yükseltti

Yabancı bankaların seçim sonrası analizlerine yeni bir USD/TL analizi eklendi.

Morgan Stanley gibi HSBC de seçim sonuçları ne olursa olsun Türk lirasında bir zayıflamanın muhtemel olduğuna dikkat çekti.

HSBC CEEEMEA Bölgesi Döviz Stratejisti Murat Toprak’ın hazırladığı raporda, bozulan temeller ve aşırı değerlenen TL’nin belirtilerinin, kurda bankanın öngördüğünden daha geniş bir düzeltmeye yol açabileceği belirtildi.

Banka bu değerlendirmenin ardından yılsonu dolar/TL beklentisini 21’den 24’e yükseltti.

Raporda, cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinin ekonomi ve para politikasında Türk lirasının orta ve uzun vadeli görünümünde etkili olabilecek değişiklikler yaratabileceğinin altı çizildi.

Türk lirasının konjonktürel ve yapısal kırılganlıklarının bariz olduğuna işaret eden banka, daha önceki birçok raporda da vurguladığı gibi yüksek negatif faiz oranları, yüksek cari açık, sistematik sermaye akımlarının olmaması, düşük döviz rezervleri ve riskler olduğunu belirtti. Liraizasyon politikasının sürdürülebilirliği ile ilgili olarak Türk Lirası için öne çıkan zorluklardır.

USD/TL beklentileri yükseltti

Banka, bu değerlendirmelerin ardından çeyreklik dolar/TL beklentisini yükseltti.

Yılın ikinci çeyreği için 19,5 olan tahminini paylaşan banka, bu tahminini 20’ye yükseltti. Üçüncü çeyrek sonu itibarıyla bankanın dolar/TL beklentisi 20’den 23’e yükseldi.

Yıl sonu USD/TL beklentisi 21’den 24’e yükseltildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu