Haber

Lübnan’daki Filistin mülteci kampında çıkan çatışmalarda hayatını kaybedenlerin cenazeleri toprağa verildi.

Lübnan’ın en büyük Filistin mülteci kampında 29 Temmuz’da çıkan çatışmalarda hayatını kaybeden 9 kişiden 4’ünün cenazeleri bugün toprağa verildi.

60 binden fazla sığınmacının yaşadığı Ayn el-Halva Kampı’nda çıkan silahlı çatışmada şehit olan Fetih Hareketi Sorumlusu Ebu Şeref el-Armus ve 3 koruması için Sayda ve Sur kentlerinde cenaze töreni düzenlendi. Lübnan’ın güneyinde.

Törenin ardından Armuş ve bir korumasının cenazesi Er-Reşadiye Filistin Mülteci Kampı’na, El Fetih’in diğer iki mensubu ise Sayda kentinde toprağa verildi.

ateşkes sağlandı

Şii Emel Hareketi ve Hizbullah Hareketi, Fetih ve diğer Filistinli grupların ortasında bulunan Ayn el-Helva Kampı’nda devam eden çatışmaları durdurmak için arabuluculuk yaptı.

Sayda Lübnan Meclisi Üyesi Usame Saad, kamptaki taraflarla görüşmesinin ardından basın toplantısı düzenledi.

Kampın ortasında ateşkese varıldığını belirten Saad, tüm silahlı grupların kamp sokaklarından çekildiğini söyledi.

Saad, Armus’un öldürülmesi için “ortak komisyon” kurulmasına ve faillerin ortaya çıkarılmasına karar verildiğini kaydetti.

Öte yandan ateşkese rağmen akşam saatlerinde zaman zaman çatışma seslerinin duyulduğu belirtildi.

Hükümetten yeni açıklama

Lübnan Başbakanı Necip Mikati, Filistin kümelerinin ortasında yaşanan kanlı çatışmalara ilişkin Bakanlar Kurulu toplantısı öncesi açıklamalarda bulundu.

Lübnan ordusu ve güvenlik güçleri ile Ayn el-Halva’daki çatışmaları yakından takip ettiklerini belirten Mikati, “Lübnan topraklarının Lübnanlılar, özellikle Sayda halkı tarafından tasfiye planları için kullanılmasını kabul etmiyoruz. Bu sorunu çözmek için gerekeni yapacağız.” ifadeleri kullandı.

Ayn al-Halva’da çatışmalar

29 Temmuz’da Lübnan’ın güneyindeki Sidon kentindeki Ayn al-Helva Filistin Mülteci Kampı’nda El Fetih Hareketi ile düşman olduğu bazı Filistinli gruplar arasında silahlı çatışma çıktı.

Kampta çıkan çatışmalarda şu ana kadar 9 kişi öldü, 40 kişi de yaralandı.

Lübnan Başbakanı Najib Mikati dün yaptığı açıklamada, Ayn el-Helva Mülteci Kampı’ndaki çatışmaların zamanlamasının mevcut bölgesel ve uluslararası koşullarda “şüpheli” olduğunu söyledi.

aydincikhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu