Haber

Bulgaristan’da Prof. Gabrovski’nin kabine taslağı parlamentodan güvenoyu alamadı

Başbakan adayı Prof. Nikolay Gabrovski’nin sunduğu kabine taslağı güvenoyu alamadı.

240 üyeli parlamentoda oy kullanan 238 milletvekilinden sadece 113’ü salt çoğunlukla göreve gelmesi beklenen başbakan adayı Gabrovski için “evet” oyu verdi. 125 milletvekili “ret” oyu kullandı.

Eski başbakan Boyko Borisov liderliğindeki Bulgaristan’ın Avrupalı ​​Gelişimi İçin Vatandaşlar (GERB) Partisi’nin aday gösterdiği Doktor Gabrovski, parlamentoda 67 üyeye sahip ilk parti, oylamadan bir hafta önce destek aramamıştı.

Mecliste temsil edilen 7 siyasi partiden sadece 36 sandalyeyle, üyelerinin çoğunluğu Türk ve Müslümanlardan oluşan Haklar ve Özgürlükler Hareketi (HÖH), Prof. Gabrovski’nin kabine taslağına büyük takviyeler verdi.

Diğer tüm partiler, 2021 yılına kadar kısa aralıklarla 12 yıl ülkeyi yöneten GERB Partisi yönetiminin ülkeyi yolsuzluk ve haksız uygulamalarla karıştırdığını savunarak, bu partinin siyasete nüfuz etmesine karşı olduklarını beyan ettiler.

Oylama öncesinde söz alan başbakan adayı Gabrovski, parlamentonun artık bir sonraki erken seçim için doğru yolu seçtiğini ve daha önce açıklanan destek eksikliği ortamında seçim kampanyasını başlattığını iddia etti.

Siyasi süreç???????

Siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Bulgaristan’da son 2 yılda 5 kez seçim yapıldı.

Yasaya göre, Bulgaristan’da cumhurbaşkanı en büyük partiye parlamentoda önce bir kabine kurma görevi veriyor. Bu parti 7 günlük süre içinde başarısız olursa görev ikinci büyük partiye devredilir. İkinci en büyük parti aynı zaman diliminde başarısız olursa, başkan diğer partilerden birini rastgele seçer ve görevi üçüncü kez verir.

Başkan, üçüncü bir hükümet kurma görevi de başarısız olursa parlamentoyu fesheder.

Ülkede erken seçimin “kaçınılmaz” olduğunu ima eden Cumhurbaşkanı Radev, kış döneminde Ocak veya Şubat aylarında erken genel seçim yapılmasını istemediğini belirtti. Radev, parlamentodaki kabine oluşum sürecini olabildiğince uzatacağını ve bir sonraki erken seçimin Mart ayında yapılmasını sağlayacağını belirtmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu