Teknoloji

Katlanabilir akıllı telefon satışları ilk kez düştü

İlk olarak konsept olarak tanıtılan katlanabilir akıllı telefonlar kısa sürede Samsung (9), Xiamoi (2), Huawei (6), Honor (2), Oppo (3), Motorola (2) Vivo ( 3). . Apple tarafına baktığımızda ise şirketin şu anda katlanabilir bir telefon modeli bulunmuyor.

2019 yılında Samsung ve Huawei, katlanabilir telefon modeli pazarında yukarı yönlü bir ivme yakaladı. Her iki firmanın piyasaya sürdüğü telefonlar kısa sürede büyük beğeni topladı. Şu anda Samsung, katlanabilir telefon yarışında rakiplerinden bir adım önde olacak gibi görünüyor. Ancak son zamanlarda kullanıcıların katlanabilir telefonları tercih etmemesi, katlanabilir modellere sahip pazarın gerilemesine neden oldu.

İLK KEZ DÜŞÜŞ

DSCC (Display Supply Chain Consultans) tarafından hazırlanan rapora göre katlanabilir akıllı telefonlar uzun bir aradan sonra düşüşe geçti. 2022 yılının son çeyreğinde başlayan düşüş halen devam ediyor.

2022’nin 4. çeyreğinde katlanabilir akıllı telefonların dağılımındaki düşüş, 2022’nin 3. çeyreğine göre yüzde 48 oldu.

Katlanabilir akıllı telefon satışlarında ise geçen yıl Ekim ayından 2022 Aralık ayı sonuna kadar 3,1 milyon adet katlanabilir akıllı telefon dağıtıldı. Bu rakamlarla birlikte bir düşüş olduğu görülse de 2022 yılında toplam telefon sevkiyatı yüzde 62 arttı. 2022 yılında dağıtımı 12,9 milyon adete yükselen katlanabilir akıllı telefon pazarında Samsung, %83’lük pazar payıyla liderliğini sürdürdü.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu