Teknoloji

Tek Atom Parçacığı İlk Kez X-Işınları İle Gözlemlendi – Webtekno

Evrendeki her elementin en temel yapı taşı olan atomlar hakkında bugün bilim dünyasında bir elemente imza atıldı. Bilim insanları, İlk defa X-ışınları ile tek bir atomu gözlemledi.

Yeni çalışma ile X-ışınları ile gözlemlenen en küçük yapı taşı ortaya çıktı bir atoma kadar.Bilim adamları, bu başarının birçok yeni yolun ve keşfin önünü açmasını bekliyor.

X-ışınları altında atom böyle görünüyor:

Yukarıda gördüğünüz fotoğraf, tek bir demir atomundan oluşan süper molekülün X-ışını görüntüsüdür.

Bu manzarada, 6 ribidyum ve bir demir atomunun oluşturduğu çok moleküllü yapılar var.

Bu başarı ne yapacak?

Günümüz teknolojisi ile atomları olağan hallerinde gözlemlemek ve fotoğraflamak bile mümkün. Ancak X-ışınları olmadan hiçbir şeyin içini görmek mümkün olmadığı gibi, atomlar için de aynı şey söz konusudur.

Atomları X-ışınları ile gözlemlemek, en küçük ve temel yapı taşımızın içinde ne olduğunu daha net görmemizi sağlayacaktır. Her seferinde bir atom kimyasal durum hakkındadaha detaylı bilgi edinebilecektir.

Bu keşiflerden ilki aslında çalışmayla birlikte yapıldı. Bilim adamları çok nadir bulunan terbiyum atomunu incelediklerinde, atomun kimyasal durumunu değiştirmez o gördü. Öte yandan demir atomu, çevresi ile yoğun bir şekilde etkileşime girdi.

Çalışma, Nature’da yayınlanan Ohio Üniversitesi, Chicago Üniversitesi ve Argonne Ulusal Laboratuvarı’ndan bilim adamları tarafından gerçekleştirildi.

golehaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu